Татар відмовився від тристоронньої зустрічі з Христодулідісом та представницею ООН
Лідер турків-кіпріотів Ерсін Татар сьогодні, у понеділок заявив, що не братиме участі у запропонованій тристоронній зустрічі з Президентом Республіки Кіпр Нікосом Христодулідісом та представницею Генсека ООН Марією Анхелою Ольґін, яка перебуває з візитом на острові. Причиною він назвав арешти осіб, обвинувачених Республікою Кіпр у продажу нерухомості, що належить грекам-кіпріотам у північній частині острова.
Після зустрічі з Ольґін Татар охарактеризував арешти як «терористичні дії» і наголосив, що “таке тероризування має припинитися негайно”.
“Я сказав, що тристороння зустріч не потрібна. Зустріч із Христодулідісом неможлива в такій атмосфері — через дискомфорт, пов’язаний із майновим питанням. Не можна створювати платформу для діалогу, поки не вирішено ці проблеми”, — заявив Татар.
Він також застеріг, що подальший тиск на турко-кіпріотську сторону з боку Республіки Кіпр буде «величезною прорахунком» і «зруйнує підґрунтя для переговорів». Татар наголосив, що вважає односторонні кроки у майновому питанні перешкодою для прогресу в інших напрямах і попросив Ольґін донести ці позиції як до Президента Христодулідіса, так і до Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша.
Окремо він розкритикував ініціативи грецько-кіпрської сторони щодо нових пунктів пропуску через лінію розмежування. Зокрема, він виступив проти відкриття нового пішохідного переходу в центрі Нікосії, поблизу вулиці Ледра.
“Це не наш пріоритет. Пропозиції греків-кіпріотів суперечать духу пунктів перетину. Найважливіше — полегшити рух транспорту, де зараз є найбільші проблеми”, — зазначив він.
За словами Татара, грецько-кіпрська сторона начебто «вдається до політики зменшення кількості перетинів», оскільки кожен, хто потрапляє до північної частини острова, “фактично визнає її існування2.
На тлі загострення риторики з боку Татара, Марія Анхела Ольґін після зустрічі з ним заявила, що “уважно вислухала його занепокоєння” і підтвердила, що до липневої зустрічі в Нью-Йорку працюватиме над конкретними результатами.
“Це лише початок. Ми маємо збудувати довіру — і це робиться через діалог і врахування позицій обох сторін”, — сказала вона.
Тема власності греків-кіпріотів у північній частині острова набула нового резонансу після того, як минулого тижня двох громадян Угорщини засудили до тюремного ув’язнення за рекламу продажу житла біля Кіренії, побудованого на майні греків-кіпріотів.
Татар раніше вже висловлював скепсис щодо нових ініціатив із відкриття переходів, наполягаючи, що нині це — не на часі.
Джерело Сyprus Мail