“Про те, коли ти віриш, що колись будеш почутим”
Цей текст про те, коли ти віриш, що колись будеш почутим.
І як з’явилося таке очікуване усіма нами звернення мера Одеси до українців на Кіпрі.
Друзі, мабуть, ви всі, хто слідкує за моїми сторінками в соцмережах, знаєте про всі радощі і негаразди, які переживає наш Якір-Серце Одеси, пам’ятник, який був подарований місту Ларнака в 2019 на знак дружби двох міст-побартимів від міста Одеси.
Це моє місце сили і моє місце болю, коли бачу як над ним знущаються озвірілі вандали.
Всі ці 3 роки, починаючи з літа 2022 (з моменту першого акт вандалізму) я разом з громадою Ларнаки, Товариством Українсько-Кіпрської Дружби, культурним центром “Обійми” і усіма небайдужими кіпріотами і гостями Кіпру боремося за те, щоб йому надали статус Меморіалу чи вжили інших заходів, які захистять Якір від вандалізму і знущання.
Захистять не просто Якір, а символ України.
Ми неодноразово зверталися до головного департаменту Поліції Кіпру (понад 30 заяв про вандалізм і наругу над державними символами України), мерії Ларнаки, Парламенту Кіпру з прохання сприяння. Посольство України зі свого боку писало листи до Мерії Ларнаки і МЗС Кіпру (останні відповіли в листі, що візьмуть під особистий контроль захист Якоря).
Мерія Ларнаки в останньому листі (від 20.05.25) вкотре написала, що передала справу до поліції, адже це їхні повноваження – встановлювати камеру спостереження (нагадаю, що перед цим Поліція повідомила нас офіційним листом, що це повноваження мерії. От такий от парадокс).
Друзі, ця боротьба – це дууже велика робота, яка займає багато часу і сил. Направду, я не раз думала це покинути, але кожен раз я згадую, що саме цього і чекають наші вороги – що ми зневіримося.
Для мене дуже важливою була зустріч на Кіпрі з Зоєю Казанжи – журналісткою, письменницею, громадською активісткою з Одеси і радницею голови Одеської ОДА.
Саме з нею, під час її перебування на Кіпрі в письменницькій резиденції культурного центру “Обійми”, я поділилася нашим болем: “Ми пишемо листи, але нас не чують ні в Ларнаці, ні в Одесі. Допоможи, підкажи, направ. Для нас дуже важливо бути почутими в Україні і зокрема в мерії Одеси”.
Я вдячна Зої за ініціативу початку налагодження діалогу влади Одеси, українців Кіпру і мерії Ларнаки. Дякую, що відбувся її діалог з владою Одеси і вона записала до нас звернення. Для мене – ця велика підтримка українки, яка замовила слово про українців на Кіпрі, це дуже сильна річ! Це коли ділом, а не на словах проводиться налагодження зв’язків діаспори і України для спільної справи заради України.
Якір виконує функцію культурної дипломатії, як ніхто інший, адже він знаходиться на найпопулярнішій вулиці Ларнаки – набережній Фінікудес, куди приходять УСІ гості Ларнаки (а зараз ще й починається туристичний сезон) і всі підходять до нього знайомитися!
Він систематично підтримується небайдужими Ларнаківчанами (так я, та й вже усі ми, називаємо українців Ларнаки) – вони приносять плакати, пишуть страшні цифри російської війни в Україні, тут ми одягаємо Якір в його вишиванку, тут він радіє і сумує разом з нами, ми встановлюємо на ньому прапор і він бере участь у Акції Янголів 20 лютого і всі решта подій Ларнаківчан пов’язані саме з Якорем.
Але через постійні варварські дії вандалів (зривання прапора, нищення дитячих розмальованих камінчиків, руйнування поминальних свічок і квітів за загиблими українцями в російсько-українській війні) все це зникає, Якір знову мовчить, а він має “бути почутим”!
Ми вдячні меру Одеси, Геннадію Труханову, і мерії Одеси за підтримку українців у їхній боротьбі за гідне утримання Якоря і вшанування пам’яті загиблих українців. Віримо і сподіваємося, що вирішення питання охорони Якоря – символу України на Кіпрі – відбудеться.
Ми також будемо вдячні за допомогу у знаходженні відповіді, куди зникла табличка, яка розміщувалася зліва на Якорі з 2019 року (у 2021 вона все ще була на місці, а от у 2022 її вже не було). Фото моє під час відвідування Ларнаки у 2021.
Що не так було в описі про дружбу двох міст на цій табличці чи це просто черговий акт вандалізму, проігнорований владою Ларнаки?
Борітеся – поборете! Чекаємо на дієві результати від мерій Одеси і Ларнаки!