Чому росія більше не має військових кораблів у Середземному морі

Вперше за багато років російський військово-морський флот майже повністю відсутній у Середземному морі. Нині, окрім танкера «Кола», єдиним військовим кораблем рф у регіоні залишається корвет класу Steregushchy «Бойкий», який супроводжує вантажне судно «Sparta IV». За оцінками, маршрут цього судна може пролягати або до сирійського порту Тартус, або до єгипетського Порт-Саїда.

Аналітики зазначають: якщо«Sparta IV» прибуде до Тартуса, це може свідчити про досягнення нових домовленостей між москвою та новим сирійським урядом щодо співпраці. Потенційні умови угоди могли б включати постачання нафти й запчастин для підтримки решток російських сил у Сирії.

Telegram-канал ВЧК-ОГПУ повідомив, що із Середземного моря також вийшов російський підводний човен «Новоросійськ»  (B261). Його візит до порту Алжиру завершився 18 вересня. За інформацією каналу на субмарині було пошкоджено паливну систему і пальне надходило просто в трюм.

За даними платформи OSINT, 26 вересня «Новоросійськ» пройшов Гібралтарську протоку та вирушив до північних російських портів. Це був єдиний підводний човен москви в Середземному морі, а після його виходу можна констатувати: російського підводного флоту в регіоні більше немає.

На початку війни в Україні Чорноморський флот рф мав у Середземному морі до десяти кораблів, включно з двома підводними човнами та двома крейсерами («Маршал Устінов» і крейсером «Слава»). Відтоді відбулася поступова, але стабільна відмова від присутності: спочатку вивели великі надводні сили, а згодом — решту кораблів.

У результаті Середземне море залишилося без значущого російського флоту. Військові аналітики пояснюють це браком постійної операційної бази — зокрема після втрати сирійського порту Тартус, який був ключовим пунктом технічної підтримки.

Зміна влади в Сирії й прихід до керівництва джихадистів позбавили Москву ключової точки технічної підтримки. Нова влада в Дамаску скасувала угоду щодо використання росіянами бази в Тартусі, і тепер для навіть елементарних ремонтів кораблі змушені вирушати в довгі переходи.

Додатковим ударом стало застосування Туреччиною Конвенції Монтре 1936 року. Від початку повномасштабної війни Анкара заборонила прохід військових кораблів країн-учасниць війни через протоки. Це фактично відрізало російські кораблі в Середземному морі від чорноморських баз — Севастополя та Новоросійська.

Москва намагається компенсувати втрати та веде переговори з владою східної Лівії, підконтрольною генералу Халіфі Хафтару, щоб отримати доступ до одного з портів Киренаїки. Мета — зберегти стабільну військово-морську присутність у регіоні.

Поки що кремль зміг забезпечити лише авіабазу в Тобруку на кордоні з Суданом і Чадом. Паралельно росія домагається домовленостей із Суданом щодо постійного пункту базування на Червоному морі. Це дозволило б їй контролювати один із найважливіших світових морських маршрутів — від Гібралтара до Баб-ель-Мандебської протоки.

Джерело ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Теги: ,


Залишити коментар