Українська громада вкотре звернулась до влади з вимогою проведення розслідування актів вандалізму та захисту меморіалу “Якір Серця”
Сьогодні, 7 березня 2025 року, від імені Товариства Українсько-Кіпрської Дружби було направлено лист до органів влади Кіпру з метою привернення уваги до актів вандалізму на ґрунті національної ненависті щодо меморіалу «Якір-Серце Одеси» в місті Ларнака.
Протягом трьох років повномасштабної кровопролитної війни росії проти України було здійснено понад 30 подібних актів вандалізму. Громадою українців Кіпру подано понад 30 заяв до поліції.
Ніхто з вандалів не був покараний, жодне слідство не дало результатів, хоча в соцмережах неодноразово з’являлися погрози щодо руйнування Якоря із закликами до сепаратизму та порушення територіальної цілісності України.
Руйнування меморіалу біля «Якоря-Серця Одеси» — це не лише акт вандалізму, а й образа для всіх, хто вшановує пам’ять загиблих героїв, цивільних і дітей.
Цим листом Товариство Українсько-Кіпрської Дружби звертається до МВС і МЗС Кіпру, Посольства України на Кіпрі, Головного управління поліції Кіпру та влади Ларнаки із проханням сприяти розслідуванню акту вандалізму та забезпеченню захисту пам’ятника, який є важливим місцем пам’яті й жалоби для всіх небайдужих мешканців і гостей Ларнаки.
Пані та панове,
Звертаємось до вас від імені української громади Ларнаки з проханням допомогти у з’ясуванні обставин постійних актів вандалізму, що здійснюються щодо Якоря-Серця, подарованого Одесою Ларнаці у 2019 році на знак міцної дружби і братерства наших міст.
24 лютого українці, а також небайдужі кіпріоти, шведи, литовці, ізраїльтяни, британці, американці, а також представники інших національностей прийшли на мітинг, присвячений третій річниці від початку кривавої повномасштабної війни росії в Україні.
Біля Якоря було розміщено інформацію про звірства, які росія третій рік поспіль чинить в Україні – вбивство цивільних, дітей, викрадення дітей, руйнування наших пам”яток, знищення інфраструктури, тисячі військовополонених, до яких застосовують тортури.
За 3 роки повномасштабної війни Якір, як єдиний матеріальний пам’ятник, присвячений Україні на Кіпрі, став місцем сили і пам’яті для українців.
Символом висловлення поваги до пам’яті невинно загиблих українців під час війни, а це рідні, друзі, близькі українців, яким Кіпр люб’язно надавав прихисток, але які не можуть фізично попрощатися із загиблими.
Люди запалюють щовечора символічні свічки і залишають квіти, щоб віддати шану загиблим.
Саме на Якір діти приносять розмальовані камінці з назвами міст, з яких вони вимушено виїхали, дорослі залишають прапор як символ надії та підтримки в часи, коли нашу країну обстрілюють кожного дня.
Якір – це місце, куди приходять гості під час екскурсій містом, де вони залишають на знак підтримки кам’янці, стрічки, українські прапори і віддають шану загиблим.
Якір як меморіал давно став невід’ємною частиною образу Ларнаки. Волонтери завжди підтримують його в чистоті, запалюють свічки, неохайним він стає саме після чергового руйнування його вандалами.
В ніч на 6 березня 2025 р. Якір вчергове був ванаділзовано.
Зранку 6 березня, я, Льоля Філімонова, йшла зустрітися з іншими українками біля Якоря, щоб віддати шану 4 загиблим під час російської атаки в Кривому Розі. Росія цілеспрямовано скерувала ракету на готель, де оселилися волонтери міжнародної гуманітарної місії – громадяни України, США та Великобританії.
Але я була приголомшена жахливою картиною: хтось цинічно зірвав Янголів пам’яті, зірвав прапор і знищив свічки та квіти, залишені людьми в пам’ять про загиблих. Це не лише вандалізм, але й образа для всіх, хто вшановує пам’ять наших героїв.
Дуже боляче бачити це, коли на міжнародній конференції “Співпраця заради стійкості”, що відбулася 1 лютого в Ужгороді, Україна, заступниця міністра культури Кіпру Ліна Кассаніду промовляє дуже важливі слова на підтримку України: “Кіпр тут, щоб підтримати вас і ваші зусилля із захисту культурної спадщини. Ми залишатимемося на боці України стільки, скільки буде потрібно”.
6 березня Президент Христодулідіс у Брюсселі заявив про важливість підтримки України, і в цей самий день в самому серці Кіпру, на центральній туристичній вулиці Ларнаки відбуваються страшні акти вандалізму на грунті національної ненависті.
Дії вандалів є небезпечними для українців Ларнаки, адже в будь-який момент вони так само агресивно можуть завдати фізичної шкоди українцям.
Від імені громади Ларнаки, однією з лідерок якої я є, та і від імені Товариства Українсько-Кіпрської Дружби, членом Ради директорів якої я є, як людина якій болять усі, більш ніж 30, актів вандалізму за 3 роки щодо Якорю, я прошу вас вжити термінових заходів для розслідування цього інциденту і забезпечення захисту пам’ятника, який є важливим місцем пам’яті і жалоби для усіх небайдужих жителів і гостей Ларнаки.
Просимо також докласти всіх можливих зусиль для встановлення цілодобового відеоконтролю за цим місцем. Адже спостереження за ним ведеться недостатньо і це дозволяє подібним діям залишатися безкарними для вандалів.Ми звертаємося від імені Товариства з проханням надання пам’ятнику “Якір-Серце Одеси” статусу Меморіалу, що дасть можливість пам’ятнику мати посилений охоронний статус.
Ми наперед вдячні вам за вашу підтримку і сподіваємося на вашу оперативну реакцію та сприяння у зазначених питаннях.
З повагою,
Льоля Філімонова
Комунікаційна координаторка Товариства Українсько-Кіпрської Дружби, мешканка Ларнаки.
Читати також